שעורה בעין

שעורה בעין – גורמים, תסמינים וטיפול

שעורה בעין, או hordeolum, הוא מצב עיניים שכיח שאנשים רבים יחוו לפחות פעם אחת בחייהם. זה מופיע כגוש קטן וכואב בקצה או בפנים העפעף ויכול להיות די מטריד, גם אם זה בדרך כלל לא רציני. מאמר זה מתעמק במה זה שעורה, הגורמים שלו, הסימפטומים וכיצד לטפל בו.

מה זה שעורה בעין?

שעורה בעין הוא זיהום מקומי או דלקת בעפעף. זה יכול להופיע גם מבחוץ או בחלק הפנימי של העפעף. הראשון מכונה הורדיאולום חיצוני, בעוד שהאחרון נקרא הורדיאולום פנימי. ברוב המקרים, זה נגרם על ידי חיידקים, במיוחד Staphylococcus aureus.

העפעפיים מכילים הרבה בלוטות שמן קטנות, במיוחד ליד בסיס הריסים. אם אחת מבלוטות השמן הללו נסתם, היא עלולה להזדהם, מה שמוביל להתפתחות של שעורה בעין.

סיבות לשעורה

 1. זיהום חיידקי: כאמור, הגורם העיקרי לשעורה הוא זיהום חיידקי, בעיקר על ידי Staphylococcus aureus.
 2. בלוטת שמן חסומה: אם בלוטת שמן בבסיס הריסים שלך נחסמת, השמן הכלוא יכול לספק קרקע פורייה לחיידקים, מה שמוביל להיווצרות של דק.
 3. היגיינת עפעפיים לקויה: אי ניקוי העפעפיים או האזור מסביב לעיניים עלול להוביל להצטברות של שמן ועור מת, מה שמקל על חיידקים לשגשג ולגרום לעיקום.
 4. איפור ישן או מזוהם: שימוש באיפור ישן או מזוהם, במיוחד אייליינר או מסקרה, עלול להחדיר חיידקים לעפעפיים.
 5. עדשות מגע: אי ניקוי עדשות מגע או שימוש במארזים מלוכלכים של עדשות מגע עלולים לחשוף את העיניים לחיידקים.
 6. מצבים כרוניים: מצבים מסוימים כמו בלפריטיס (דלקת כרונית של העפעפיים) או רוזציאה יכולים להגביר את הסבירות לפתח עקש.

תסמינים של שעורה

שעורה גורם בדרך כלל לתסמינים הבאים:

 • אדמומיות באזור הפגוע.
 • נפיחות של העפעף.
 • כאב, שיכול לנוע בין רגישות קלה לכאב פועם חזק יותר.
 • תחושה של גוף זר או גרגירי עין או עין יבשה.
 • עיניים דומעות או דמעות מוגברת.
 • רגישות לאור.
 • כתם קטן וצהבהב במרכז הנפיחות, שהוא מוגלה מהזיהום.

טיפול עבור שעורה בעין

רוב השעורות יחלימו מעצמם תוך מספר ימים עד שבועיים. עם זאת, כדי להקל על התסמינים ולהאיץ את ההחלמה, אתה יכול לנסות את הפעולות הבאות:

 1. קומפרסים חמים: השרו מטלית נקייה במים חמים, סוחטים את העודפים, ואז החזיקו אותה בעדינות כנגד העץ למשך 10 עד 15 דקות, 3 עד 4 פעמים ביום. זה עוזר להפחית את הנפיחות ויכול לעודד את העוקץ להתפוצץ מעצמו.
 2. שמור על האזור נקי: חשוב לוודא שהאזור סביב העין נקי. השתמש במים וסבון עדינים, או בתמיסת מלח, כדי לנקות את העפעף.
 3. הימנע מסחיטה: לעולם אל תנסה לפוצץ או לסחוט דק, מכיוון שזה יכול להפיץ את הזיהום.
 4. משככי כאבים ללא מרשם רופא: משככי כאבים ללא מרשם, כגון איבופרופן או פרצטמול, יכולים לעזור להקל על הכאב. עם זאת, תמיד יש להתייעץ עם רוקח או רופא לפני נטילת תרופה כלשהי.
 5. אנטיביוטיקה: במקרים מסוימים, אם החבטה מתמשכת או גורמת לאי נוחות משמעותית, רופא עשוי לרשום משחות אנטיביוטיות או טיפות עיניים.
 6. הימנע מאיפור ומעדשות מגע: עד שהשעורה ירפא, הימנעי משימוש באיפור והרכבת עדשות מגע, שכן אלו עלולות לגרות את העין עוד יותר.
 7. טיפול רפואי מקצועי: אם העוקץ לא משתפר לאחר מספר ימים, חוזר על עצמו או מלווה בחום או בעיות ראייה, חשוב לפנות לטיפול עבור שעורה בעין במרכז לעין יבשה. במקרים נדירים, ייתכן שרופא יצטרך לבצע חתך קטן כדי לנקז את המוגלה.

מניעת שעורות

אמנם לא תמיד ניתן למנוע עקיצות, אך שמירה על היגיינת עפעפיים טובה יכולה להפחית את הסיכון. זה כולל:

 • שטיפת ידיים באופן קבוע והימנעות מנגיעה בעיניים.
 • הסרת איפור עיניים לפני השינה.
 • ניקוי קבוע של עדשות המגע שלך והחלפת התמיסה במארז שלהן.
 • החלפת איפור עיניים כל 6 חודשים, במיוחד מסקרה ואיילינר.

סיכום

שעורה היא מחלת עיניים שכיחה אך לא נוחה הנגרמת בעיקר על ידי זיהומים חיידקיים. למרות שהם בדרך כלל לא מזיקים ופותרים את עצמם, הבנת הסיבות, הסימפטומים ואמצעי הטיפול המתאימים שלהם יכולה לעזור להקל על אי הנוחות ולמנוע סיבוכים. היגיינת עיניים נכונה נשארת ערך עליון הן במניעה והן במהלך תהליך הריפוי. אם אי פעם חווית חרדה מתמשכת או חוזרת, פנייה לייעוץ רפואי מקצועי היא תמיד דרך הפעולה הטובה ביותר.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן